Júniusban enyhén javultak a turisztikai cégek várakozásai
A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet, a piac és a közvélemény számára ezzel biztosítva információt a közeljövőben várható trendekről.
A TKI index alszektorok szerint 2022. május - 2023. június (pont)
A TKI index 2023. júniusban +1 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket stagnálás közelinek érzékelik. Kéthavi csökkenés után az index értéke 3 ponttal emelkedett júniusban, de így is 5 ponttal alatta marad az egy évvel ezelőtti értékének. A szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban nőtt az index, míg az egyéb turisztikai szektorban kis mértékben csökkent.
Ágazatok konjunktúraindexe 2022. április - 2023. június (pont)
A TKI index így júniusban már jóval magasabb volt a szolgáltatási szektor konjunktúraindexénél, valamint a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexnél. Utóbbi két index jelentősen csökkent júniusban.
A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 51%-a vár növekedést a vendégéjszakák számában, 36%-uk stagnálást, s 13%-uk vár visszaesést. A vendéglátásban működők közül 26% vár vendégforgalom növekedést, míg 28% stagnálást, 47%-uk pedig visszaesést vetít előre.
Árak és működési költségek változása az előző 3 hónapban 2022. május - 2023. június (%)
2023. júniusban a turisztikai cégek 54%-a szolgáltatási árainak növeke-déséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan, 44%-uk nem változtatott az árakon, míg csökkenést 2% jelzett. Az áremelkedés átlagosan 10%-os volt. Vagyis a cégek továbbra sem tudták áraikban érvényesíteni a költség-növekedést.
Júniusban a turisztikai cégek 23%-a jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, 75%-uk nem változtat az árakon, míg csökkentést 3% jelzett. A szálláshely-szolgáltatásban 19% az emelést tervezők aránya (a többség már szezonkezdetkor meglépte), miközben a vendéglátásban 30%, az egyéb turisztikai szektorokban szintén 19% tervez emelni. A turisztikai cégek 24%-a a közelmúltban is emelt árat és a közeljövőben is emelni fog (ez az arány májusban 15% volt).
Összességében jelenleg a vendéglátásban látható mély válság (ezt a bezárások növekvő száma is mutatja). Ennek oka, hogy az árak emelkedésével nem tart lépést a kereslet. Ez utóbbit tovább mérsékli a Széchenyi pihenőkártya szabályainak változása (hideg élelmiszerekre is elkölthető a teljes keret), mert ez további visszaesést vetít előre a keresletben.