A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (továbbiakban: FATOSZ) szakmai érdekképviseleti tevékenységeket folytat, mely során olyan szolgáltatókkal foglalkozik, akik egy adott térség, desztináció falusi és agroturizmusának fejlesztése érdekében tevékenykednek. A FATOSZ 2024-ben ünnepli fennállásának 30. évét, ezen hosszú idő alatt folyamatosan segítette és segíti a vidéki-falusi területeken működő szolgáltatókat, akik tevékenysége a falusi vendégfogadás, szállásadás.
A Szövetség érdekképviseletet lát el, melyet egy ernyőszervezetként funkcionál. Az egyik legfőbb stratégiai célunk a vidéki élet megőrzése, és a falusi vendégfogadók életminőségének javítása. A Szövetség 30 éves működése alatt olyan privilégiumokhoz segítette a szálláshely-szolgáltatókat, mely nélkül kedvezőtlen helyzetbe kerültek volna más, az iparágban tevékenykedőkkel szemben. Ezek közt vannak olyan segítségek, melyek a digitális készségek elsajátításához járulnak hozzá. A Szövetség szakmai tanácsokkal, gyakorlati segítséggel, marketing tevékenység fokozásával járul hozzá, hogy a vidéki térségekben található kis kapacitású szálláshely-szolgáltatók, programszolgáltatók és termelők versenyképesebbek maradjanak.
Az említett célok mellett rendkívül fontos szempont a Kárpát-medencei együttműködés erősítése. A FATOSZ e tevékenységeit elsősorban szakmai konferenciákkal, hírlevelekkel, tájékoztató fórumokkal, workshopokkal és képzésekkel biztosítja tagjai számára. A Szövetség céljainak eléréséhez oktatási, minősítési, termékfejlesztési programokat szervez.
A falusi turizmus, jellegéből fakadóan a turizmusban a legjobban igényli a vendéglátó részéről a személyes jelenlétet. Számos kedvezőtlen hatás érinti a turizmus szektort is, így a digitális erőforrások használata előtérbe került az elmúlt években. A vidéki vendégfogadók többségének nehézséget okoz a mindennapos internethasználat, így a Központi Irodánkban állandó telefonos segítség áll rendelkezésre, mely megkönnyíti a vendégfogadók életét. A FATOSZ által nyújtott segítség és támogatás révén a vidéki szolgáltatók lehetőséget kapnak a digitális készségeik fejlesztésére. Ezáltal képesek lesznek hatékonyabban használni az online marketing eszközöket és elérni a szélesebb körű közönséget.
Folyamatos marketing lehetőséget biztosítunk tagjainknak, akik így könnyebben tudják értékesíteni vendégházaikat és szolgáltatásaikat. Kiemelt társadalmi cél az esélyegyenlőség megteremtése, illetve a fenntarthatósági értékek közvetítése. A fenntarthatóság természeti-társadalmi-gazdasági pilléreit saját működése során és a tagjainak is közvetíti Szövetségünk.
A 30 év rávilágított minket arra, hogy érdemes napról-napra dolgoznunk a vidéki szolgáltatókkal és a jövőben még jobban támogatnunk kell a háttérből a működésüket, hogy a vidéki Magyarország turizmusa életképesebb legyen. A FATOSZ tevékenységei hozzájárulnak a vidéki gazdaság élénkítéséhez és fenntarthatóságának előmozdításához. A Szövetség által nyújtott segítség és támogatás révén a falusi turizmus területén működő vállalkozások fenntartható módon gazdálkodhatnak, hozzájárulva ezzel a természeti és társadalmi erőforrásaik megőrzéséhez. A FATOSZ tevékenységei hozzájárulnak a magyar vidék kulturális örökségének és hagyományainak megőrzéséhez és ápolásához.
A Szövetség támogatja és népszerűsíti a helyi kulturális rendezvényeket, népművészeti programokat és gasztronómiai eseményeket, ezáltal elősegítve a hagyományok átörökítését a következő generációk számára is. A falusi turizmus és a vidéki térségekben működő szálláshelyek, programok hozzájárulnak a vidéki lakosság megtartásához és vonzásához. Az ilyen kezdeményezések lehetőséget teremtenek a helyi lakosság számára, hogy munkát találjanak és megélhetést biztosítsanak maguknak anélkül, hogy városi környezetbe kellene költözniük. Emellett vonzóbbá teszik a vidéki életet a családok és az egyéb társadalmi csoportok számára, akik hosszú távon a vidéki térségekben kívánnak élni és dolgozni.
Köszönjük, hogy érdeklődnek és támogatják a FATOSZ munkáját!
Tisztelettel:
elnök
Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége