Somogy megye Magyarország tájakban és természeti szépségekben talán egyik legváltozatosabb vidéke. Felszínét völgyek szabdalta szelíd lankák, tágas síkságok, erdőrengetegek tagolják, jelentős termálvízkészlettel rendelkezik, de fő vonzerejét Közép-Európa legnagyobb édesvizű tava, a Balaton, a táj legértékesebb természeti kincse jelenti.
Somogy megyével szinte összeforrt közismert színművésznőnk, Molnár Piroska neve. A nemzet színészének választott művész huszonöt esztendőn keresztül játszott a kaposvári Csiky Gergely Színházban. Nemrégiben díjat alapított. Csiky Gergely Nagymama című darabjának főszerepére váratlan halála előtt még Schwajda György rendező kérte fel.
A Jászai- és Kossuth-díjas színművész az itt töltött idő miatt is nagyon kötődik a megyéhez. Azt mondja, kevés olyan vidéket tudna említeni, amely ennyi kinccsel, kulturális örökséggel rendelkezi, mint Somogy.
Talán ezért döntött úgy a megye, hogy 2004-ben megalapítja az „Örökségünk Somogyország Kincse” címet, amelyet a helyi épített és természetes környezeti, kulturális értékek, valamint különleges teljesítmények elismerésére hozott létre. A helyi kulturális örökségek között megtaláljuk egyebek mellett a petesmalmi vidraparkot, Somogyvámos Pusztatornyát, a balatonendrédi vert csipkét, a Kis-Balaton „fővárosának” katolikus templomában évről-évre látható vörsi betlehemet, amely Európa legnagyobb beltéri betleheme, a Kaszópuszta határában lévő 1942 óta védett Baláta tavat és élővilágát, valamint a babócsai basakertet és nárciszost, ahol évszázadok óta minden májusban virágpompába öltözik a Basakert.
Somogy tradícióiról, és gazdag népművészetéről is nevezetes. Paraszti kultúrájának értékeit leginkább Szennán, a Koppány menti és Kapos-völgyi településeken, Buzsákon vagy a horvátok lakta Dráva menti Lakócsán és környékén őrizték meg. Buzsák neve régóta összeforrt a köztudatban a hímzéssel. Ha valaki betér e településre, ma is találkozhat tűforgató asszonyokkal.
A megye sok rendezvénnyel várja az idelátogatókat. Egyik leglátványosabb és leglátogatottabb eseménye a Kaposvári Tavaszi Fesztivál, a Nemzetközi Fúvószenekari Találkozó, de eseménydús a Kaposvári Farsangi Napok keretében zajló, népi jelmezes karnevál, és a Csokonai Dorottya című vígeposzát felidéző Dorottya-bál. Sok érdeklődőt vonz évről évre a Különleges asztali örömök Somogyban rendezvénysorozata, amelyen Somogyország hagyományos népi ételeit, történelmi borvidékének és hegyközségeinek tájjellegű borait népszerűsíti. A megyében számos neves borászt, borászatot találunk, virágzik a borturizmus, amely köré nemzetközivé vált rendezvények sora szerveződik. A régi somogyiak életéhez hozzátartozott a fegyver és a ló, a régi hagyományokat a megye szerte található lovardák, lovas- és lovas íjász bemutatók, fogathajtó versenyek keretében elevenítik fel.
Somogy tüdeje a számos védett növényritkaságban, állatfajokban gazdag, dús lombozatú, tavasztól késő őszig üde zölden pompázó Zselic, amely gyalogos és kerékpáros turisták kedvelt kirándulóhelye. Az aktív pihenést kedvelőket a túrázás mellett lovaglás, horgászat, vadászat várja, sőt a Balaton partján és a völgyek zugaiban megbúvó falusi szálláshelyeken megszállva a vendégek bepillanthatnak és részt vehetnek a falusi élet teendőiben is. Fárasztóbb nap után, nyári estéken nyugodtan engedjenek a hűs borospincék csábításának a lellei Kis-hegyen, Bogláron vagy Szőlősgyörökben.
2021.10.08.