Magyarország vár: Barangolások a Balaton szívében

Magyarország vár: Barangolások a Balaton szívében

Tihany az a hely, ahová újra és újra érdemes visszatérni. A bencés apátság, az egyedülálló panoráma, az átható levendulaillat és a vulkáni képződményeket feltáró túraútvonalak akkor is számtalan élményt ígérnek, ha épp nincs strandidő.
Az 1055-ben alapított apátság és a fenséges, kéttornyú barokk templom épülete immár felújítva, teljes pompájában mutatkozik a Tihanyi-félsziget egyik magaslatán. Eredeti állapotában állították helyre az altemplomot, újjászülettek a kiállítóterek, és augusztus végéig az egyik legfontosabb nyelvemlékünket, a tihanyi alapítólevelet is megnézhetjük az apátsági múzeumban.

Tihany látképe a Belső-tóval

Fotó: Tourinform Tihany

A templom melletti dombon keressük meg a sövényből alkotott új nyelvemlék-labirintust.

Panoráma minden irányba

Kihagyhatatlan a Visszhang-domb tövétől az apátságig vezető Pisky sétány, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a tóra és a kikötőre, a kilátóponton akár Kolodko Mihály miniszobrával, Gombóc Artúrral is fotózkodhatunk.

Panoráma az apátság mellett

Fotó: Tourinform Tihany

Az apátság 250 éves magtára Tihany főterén turisztikai látogatóközpontként született újjá, belső teraszáról az Ófalu, a Belső-tó és a félsziget változatos dombjai tárulnak elénk.

Vulkánok földje

A Belső-tó felé leereszkedve álljunk meg a Levendula Ház Látogatóközpontnál, ahol megismerhetjük Tihany keletkezését, természeti értékeit, növény- és állatvilágát.

Az Aranyház az egyik leglátványosabb geológiai képződmény

Fotó: Vers József

A vulkáni utóműködés 3 millió évvel ezelőtt különleges geológiai képződményeket, gejzírkúpokat hagyott hátra,a legtöbbjét a Szarkádi-erdő és a Belső-tó között elterülő gejzírmezőn találjuk, közülük is leglátványosabb az Aranyház.

Levendula minden mennyiségben

Aki szeretne elmerülni a tihanyi levendula történetében, annak a látogatóközponton kívül érdemes megnéznie a közeli Lavender Tihany kiállítását és látványműhelyét, de a Csokonai utcában lévő Illatok Házában is sok minden kiderül erről a sokoldalú gyógynövényről és a hazai illóolajipar születéséről.

Túratippek

1. Tókerülő tanösvény: A Belső-tó körül vezető, 10 állomásos, játékos feladatokkal kísért tanösvény az itt zajló értékőrző munkát is bemutatja. 2. Lóczy Lajos tanösvény: A Sajkodi-öböltől a barátlakásokig a félsziget legszebb természeti látnivalóin vezet végig a zöld T jelzésű út. A 14 kilométeres sétautat akár szakaszonként is be lehet járni. 3. Körtúra a gejzírmezőn: A Levendula Háztól kapaszkodunk fel az Aranyházhoz, majd a Lóczy Lajos tanösvényen sorra vesszük a legérdekesebb geológiai alakzatokat. Végül két hegyen át felmegyünk a gyönyörű kilátást nyújtó Akasztó-dombra, ahonnan már csak pár lépés a Belső-tó. A 6 kilométeres körtúra 2,5 óra alatt kényelmes tempóban teljesíthető.

(Fotó: Lavender Tihany)
A cikk eredetileg a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány "Magyarország vár" című magazinjában jelent meg. Forrás: turizmus.com

1077 Budapest, Király u. 93. • +36 1 352 9804 +36 30 709 9726 • info@falusiturizmus.hu