Magyarország vár – Túrázás és borozgatás a dűlők között
Egy borvidék arcát akkor ismerhetjük meg igazán, ha ott helyben, személyesen találkozunk a gazdákkal, megkóstoljuk a boraikat, és még a dűlőkbe is felkapaszkodunk, hogy lássuk, milyen tájon termett a szőlő. Dűlőtúratippek három borvidék három különleges termőhelyéről.
A pincészetek ma már az ország valamennyi borvidékén szerveznek vezetett dűlőtúrákat. A birtokközponttól rendszerint terepjárókkal, e-biciklikkel vagy gyalog juthatunk el a legszebb dűlőkbe, ahol a program rendszerint borkóstoltatással és akár piknikkel is kiegészülhet. Ha kiszemeltük a legközelebbi célpontot, a borászatok honlapján érdemes keresni az aktuális túraajánlatokat.
Tokaj-Hegyalja, Tarcal
Az aszúkészítésnek különösen kedveznek Tarcal löszös dűlői, de az utóbbi években az itt termett szőlőkből készült száraz borok napfényes, virágos eleganciája is bizonyította a termőhely adottságait. Ha megnéztük az egykori mezőváros nevezetességeit – a reneszánsz alapokon álló Királyudvart, a barokk Andrássy-kúriát, a Degenfeld Kastélyszállónak otthont adó egykori vincellérképzőt és a közel 900 éves Rákóczi-szüretelőházat –, barangoljuk be a közeli dűlőket is.
A környék ékessége a barokk Szent Teréz-kápolna a Henye-dombon, ahonnan a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok kiemelt termőterületére, a Terézia-dűlőre nyílik rálátás. Látványosság az Ó-temető feletti dombon felállított 8,5 méter magas Áldó Krisztus szobor, és kedvelt kirándulóhely a Tokaji-hegy oldalában létrejött bányató is. A séták során a térség geológiai képződményeit, növény- és állatritkaságait is felfedezhetjük.
Mátrai borvidék, Sár-hegy
Az Abasár fölött magasodó Sár-hegyet növénytani ritkaságokban gazdag flórája és lepkefaunája miatt nyilvánították védetté. Vulkanikus talaja kiváló szőlőtermőhellyé teszi a dűlőt, amelynek árvalányhajas, törpemandulás déli fekvésű oldala egészen mediterrán hatású. Az 500 méter magas, félkúp formájú hegy tetején, a Dobóczi-laposon találjuk Magyarország legmagasabban fekvő szőlőültetvényeit.
Természeti kincseit a hét kilométeres, Mátrafüred és Gyöngyös között húzódó tanösvényen ismerhetjük meg alaposabban. Félúton érdemes megpihenni a bájos, 18. századi Szent Anna-kápolnánál és a közelében lévő Szent Anna-tónál. A Mária-út abasári, jórészt pincék és szőlőültetvények között kanyargó, nyolc kilométeres szakasza is érinti a Sár-hegyet, mi több egy pincén is keresztül halad.
Egri borvidék, Nagy-Eged hegy
Az Eger melletti Nagy-Eged hegy a Bükk egyik déli nyúlványán fekszik. Két fő dűlő alkotja: a hegy szoknyáján húzódó Nagy-Eged dűlő, felette pedig Eger legjelentősebb termőhelye, a Nagy-Eged hegy dűlő, amely 500 méteres magasság fölé nyúlik, és központi, legmeredekebb részén teraszokat is kialakítottak.
Érdemes felkapaszkodni az 536 méter magas, szigetszerűen kiemelkedő hegyre, tetejéről ugyanis páratlan panoráma nyílik Egerre és a Bükkre, de tiszta időben láthatjuk a Mátrát és akár a Tisza-tó csillogó víztükrét is. Sajátos mikroklímájának köszönhetően a Nagy-Eged hegy kiemelkedő jelentőségű természetvédelmi terület, amelynek értékeit az itt kialakított természet- és tájismereti tanösvény 10 állomásán tanulmányozhatjuk.