Harmadával nőtt a belföldi foglalások száma 2022-ben
2022-ben a kiemelt időszakok belföldön már a 2019-es szintet hozták vagy túlszárnyalták a Szallas.hu adatai szerint. Budapestre, Siófokra, Egerre, Hajdúszoboszlóra és Szegedre esett a választás leggyakrabban a múlt évben, ha belföldi utazásról volt szó.
A portálon leadott, tavalyi dátummal leutazott belföldi foglalások száma 34 százalékkal nőtt 2021-hez képest. A Szallas.hu által közvetített bruttó hazai szobaár bevétel 41 százalékkal gyarapodott. A két- és egyéjszakás utazások bizonyultak a legkelendőbbnek.
A Szallas.hu múlt évet összegző adatai alapján bár néhány százalékkal nőtt a külföldi foglalások aránya 2021-hez képest, továbbra is a belföld tarolt: a foglalások 95 százaléka valamely hazai településre szólt. A belföldi foglalások mennyisége 34 százalékkal emelkedett 2021-hez képest, a bruttó szobaár bevétel pedig 41 százalékkal nőtt. „Leggyakrabban a két- (34,6%) és egyéjszakás (33,9%) kikapcsolódást választották a vendégek – mondta Kelemen Lili. – Ezekben a kategóriákban a legnagyobb a változás is; míg előbbi esetén 41, utóbbinál 46 százalékkal több foglalás érkezett 2021-hez viszonyítva.”
Az egy főre eső éjszakánkénti átlagár 11 ezer forint volt, ami 13,3 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest. Tovább erősödött a wellness iránti kereslet, minden harmadik Szallas.hu-n megtett foglalás wellness-szálláshelyre szólt.
A vendégek harmada hotelt, negyede apartmant, ötöde vendégházat, 15 százaléka panziót választott, további 5 százalék pedig egyéb szállástípus mellett tette le a voksát.
[caption id="attachment_58246" align="aligncenter" width="1024"] Fotó: 123rf.com[/caption]
Némileg nagyobb arányban részesültek ugyan a hotelek a foglalásokból, a panziók pedig valamivel kisebb szeletet hasítottak ki 2021-hez képest, de összességében a 2021-es évvel közel azonos arányú volt a foglalások eloszlása szállástípusonként.
A Szallas.hu kínálata augusztusban volt a legnagyobb. Az erre az időszakra szóló utazások esetén 16 ezernél is több aktív státuszú partner szállásajánlata közül választhattak a vendégek, köztük 5 százalék hotel, 95 százalék pedig nem-hotel típusú szálláslehetőség. „Belföldi nem-hotel kínálatunk egyébként folyamatosan bővül, egyre több szálláshely csatlakozik hozzánk, különösen a főszezonra” – tette hozzá a sajtószóvivő.
A cég szűrőhasználati statisztikáiból kiderült, hogy a hotelek és a wellness-szolgáltatások iránt 2021-hez képest nőtt az érdeklődés 2022-ben. Továbbá 2021-ben a medence szűrő népszerűbb volt a reggelinél a szálláskeresések során, ám ez 2022-ben megfordult.
A települések ranglistáját a főváros vezeti, Siófok, Eger, Hajdúszoboszló és Szeged követik. Pécs, Gyula, Hévíz, Balatonfüred és Zalakaros sorakoznak az élmezőny mögött. Éves viszonylatban a Balaton sikere töretlen, a foglalások ötöde a térségébe szólt.
Észak-Magyarországot a foglalások 17 Nyugat-Dunántúlt 12 százalékánál választották. Budapest és vonzáskörzete, illetve a Dél-Alföld is 10% felett részesült a foglalások arányából.
A hazai turisztikai attrakciók közül jellemzően a fürdők, várak és kastélyok voltak a legnépszerűbbek tavaly. A fürdők miatt tömegek látogattak el Hajdúszoboszlóra, Zalakarosra, Sárvárra és Miskolctapolcára.
„Gyulára pedig a várfürdő mellett a vár és az Almásy-kastély miatt is rengetegen érkeztek – mondta Szabó Zsolt, a Szallas.hu Programok és Attrakciók Üzletág vezetője.
A szakember még a Nyíregyházi Állatparkot és az egri várat is kiemelte, mindkettőt évről évre óriási érdeklődés övezi, hiszen programok és élmények átélése az egyik leggyakoribb utazási motiváció.
Ezt felismerve a Szallas.hu Programok oldala évek óta foglalkozik a hazai látnivaló, fürdő, esemény és gasztrokínálat feltöltésével. 2022-ben már 11 ezer programot jelenítettek meg az oldalon és feltöltötték a teljes balatoni gasztrokínálatot is.
Bár még korai jóslatokba bocsátkozni, az idei előfoglalási kampányok eredményei is bíztatóak. A húsvéti hosszú hétvégére időarányosan tavalyhoz képest 58 százalékkal több foglalást tettek meg belföldre eddig.
Forrás: turizmus.com