Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az ország északkeleti részén fekszik, alapvetően síkvidéki jellegű terület. A történelem kovácsolta eggyé Szabolcsból, Szatmárból, Beregből, Ung és Ugocsa pereméből legkeletibb megyénket, Szabolcs-Szatmár-Bereget. A hatezer négyzetkilométernyi vidék arculatát a vizek, így elsősorban a kanyargó Tisza, valamint a Szamos, a Kraszna, a Túr határozza meg. A folyók szépséges hívogató partszakaszokkal, kapásra váró halakkal, és kerékpártúrákra ideális gátakkal fogadják az ide érkezőket. A kerékpárosok mellett a kenusok, evezősök és jet-ski-sek is otthon érezhetik magukat errefelé.
Szabolcs-Szatmár-Bereg gyönyörű, vélik a helyiek és nem véletlenül: az Alföldön ezen a vidéken maradt meg a legtöbb természeti, tájképi és kultúrtörténeti érték. Érintetlen tájai, ligetei, csábító erdei, még iható folyói, őslápjai lenyűgözik, aki erre jár.
A településszerkezet a megyén belül igen differenciált. A megyeszékhely Nyíregyháza, több mint 116 000 lakosával országosan is és a megyére nézve is kiemelkedő jelentőségű város. A többi város népessége nem haladja meg a 20 000 főt; legnagyobb Mátészalka és Kisvárda, Újfehértó, Nyírbátor és Tiszavasvári, valamint Nagykálló. A legkisebb a sorban Máriapócs, alig több mint 2000 lakossal. A megye keleti és délkeleti részén túlnyomóan apró települések találhatók, ezt leszámítva azonban a nagyközségi rendszer jellemző. A kistelepülések számosságát jelzi, hogy 64 községben a lélekszám 1000 fő alatti. A megyében egyedülállóak a „bokor” rendszerű letelepedések, amelyek a településközponttól távolabb, mezőgazdasági területtel elhatárolva jöttek létre, sajátosan eltérő lélekszámmal. Egyetlen megyei jogú városa a megyeszékhely, Nyíregyháza.
Földrajzilag a megye változatos, dombság és síkság elemektől ötvözve. Alapvetően két nagyobb tájegységre tagolható, a Nyírségre és a Felső-Tisza-vidékre. Az Alföld legkeletibb részét alkotó Nyírség kb. 78%-a tartozik a megyéhez, a Felső-Tisza-vidék kistájai közül a Rétköz teljes mértékben, a Szatmári-síkságnak, a Beregi-síkságnak és az Ecsedi-lápnak pedig egy-egy része nyúlik át a megyébe. A térség legmagasabb pontja a Kaszonyi-hegy (240 m), de jelentős magaslata a Hoportyó (183 m) is.