Az ALDI Utazás megbízásából készült országos reprezentatív felmérés szerint a gazdaságilag aktív korú magyarok 60%-a tudott az elmúlt két évben legalább egyszer belföldre vagy külföldre utazni. A hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 ezer, a külföldiekre 250 ezer forintot szánnak a turisták. A belföldi desztinációk között tarol a Balaton, a Mátra-Bükk térség, míg Európában Olaszországba és Görögországba vágynak a magyarok.
Országos reprezentatív felmérést végzett az NRC 2024 végén a Magyarországon immár 7. éve működő ALDI Utazás megbízásából. A felmérés a magyarok utazási szokásaira, az elmúlt két évi utazási gyakorlatára, költségvetésükre és jövőbeni terveire vonatkozott.
„A magyar lakosság 60%-a tudott az elmúlt években legalább egy vendégéjszakás, szabadidős utazáson részt venni. A megkérdezettek 28%-a utazik csak belföldre, 28%-a belföldön és külföldön is járt, míg 4%-uk csak külföldre ment” – mondja Bernhard Haider, az ALDI országos ügyvezető igazgatója. A belföldre utazást tervezők átlagosan 105 ezer forintot szánnak egy főre, és ennek 2,5-szeresét, mintegy 250 ezer forintot költenek fejenként a pihenésre azok, akik külföldre mennek.
A belföldre utazók túlnyomó többsége legfeljebb négy vendégéjszakát tölt el, és mindössze 8% azok aránya, akik egy hétnél hosszabb időre választanak magyar utat.
A külföldre utazók 37%-a viszont egy hétnél is hosszabb ott-tartózkodást tervez. A legtöbben nyáron utaznak: a belföldre utazók 40%-a csak ebben az időszakban utazik, míg a külföldre járók esetében 25% ez az arány. A tavaszi-őszi szezon kedveltsége sokkal kisebb, és a téli utak kül- és belföldön egyaránt a legkevésbé keresettek.
Kivel, mivel és milyen célból utaznak a magyarok?
Itthon egyértelműen a wellnesszelés – a válaszadók egytizede csak ilyen úton vett részt – és a vízparti nyaralás a legnépszerűbb, a külföldi utak esetében pedig a vízparti nyaralás és a városlátogatás áll fej fej mellett az élen utazási motiváció szempontjából. Itthon tarol még a falusi turizmus, és az egészségmegőrző, rekreációs utak is gyakoriak.
Akár hazai, akár nemzetközi útról van szó, a magyarok – különösen belföldre – társasággal szeretnek utazni: 35% csak a párjával, 23% csak családdal, 7% pedig csak barátokkal közösen megy el kikapcsolódni.
Az utazási eszközök esetében bel- és külföldön egyaránt az autó a legnépszerűbb: itthon 61% a csak autóval/motorral utazók aránya, míg 21% csak vonattal vagy busszal indul el. A külföldi utaknál a repülő a második leggyakoribb választás, összességében minden tizedik honfitársunk jut el külföldre évente legalább egyszer légi úton.
„A szállástípusok közül belföldön továbbra is verhetetlenek a magánszállások: a válaszadók 33%-a csak vendégházban, apartmanban vagy egyéb magánszálláshelyen foglal, míg 22% azok aránya, akik csak szállodában szállnak meg". A külföldi utak esetében is ugyanez a sorrend. A legtöbb magyar ellátás nélküli szállást választ, a második legkedveltebb a félpanziós ellátás, még a csak reggelit választók is többen vannak, mint a teljes ellátást igénylők.
Belföldön a Balaton, Európában Olaszország a legvágyottabb úti cél
A felmérésben azt is megkérdezték, hogy hová utaznának legszívesebben a magyarok az elkövetkezendő egy-két évben. Az országhatáron belül elsőként a Balatont, aztán a Mátra-Bükk, majd Sopron-Fertő és Pécs-Villány turisztikai térségét adták meg a válaszadók. Mindemellett szinte egyforma mértékben választanák a honfitársaink Gyula, Tokaj-Nyíregyháza és Bük-Sárvár térségét.
A külföldi desztinációk közül négy napfényben gazdag ország szerepel az élen. Messze a legtöbben Olaszországba utaznának, amit Görögország, Horvátország és Spanyolország követ. Népszerű még Ausztria, Törökország és Ciprus is. A kontinensen kívüli úti célok közül messze a legtöbben a Maldív-szigetekre vágynak, amit Egyiptom, Izland és az USA követ.
A legtöbben maguk szervezik utazásukat
A válaszok alapján egyértelmű, hogy a személyes tájékozódás és foglalás eltűnőben van. A válaszadók 91%-a leggyakrabban online foglal, csak 9%-uk választja a személyes ügyintézést. Ez nem csupán a szállásközvetítő oldalak esetében van így: az utazási irodák utazásközvetítő szolgáltatását igénybe vevők esetében is mintegy 50%-kal többen inkább nem személyesen, hanem az iroda weblapján foglalnak. Az online foglalás előnyeit a kényelemben, a gyorsaságban, az időbeli rugalmasságban és az alacsonyabb árakban látják az utazók. Az utazási irodák szerepe azoknál a desztinációknál nagyobb, amelyek az európaihoz képest jelentősen eltérő kultúrájú országban találhatók – például Egyiptom vagy az Egyesült Arab Emírségek esetében lényegesen többen vesznek igénybe közvetítő cégeket.
Forrás: turizmus.com