Javuló eredményességre számítanak a turisztikai cégek
A TKI index 2023. márciusban +4 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket háromnegyed év után újra enyhén javulónak érzékelik.
A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet.
A TKI index 2023. márciusban +4 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket háromnegyed év után újra enyhén javulónak érzékelik.
A január-februári jelentős emelkedés után az index értéke további 7 ponttal nőtt márciusban, s legutóbb 2022. júniusban állt ezen a szinten. A márciusi javulás mindhárom alszektorban éreztette hatását.
[caption id="attachment_58671" align="aligncenter" width="645"] Fotó: GKI; megjegyzés: -100-tól +100-ig terjedő skálán (ahol -100 azt jelenti, hogy jelentősen romlik, +100 pedig azt, hogy jelentősen javul)[/caption]
Közép-Magyarország vállalkozásainak helyzete a régiók közül a legkedvezőbb (TKI index: +12 pont), ezután Közép-Dunántúl következik még pozitív és az átlagnál kedvezőbb megítéléssel (+7 pont).
A többi régió TKI indexe elmarad az átlagtól. 2023. márciusban az Észak-Alföldön volt legrosszabb a szektor helyzete (-9 pont).
[caption id="attachment_58672" align="aligncenter" width="645"] Fotó: GKI; megjegyzés: -100-tól +100-ig terjedő skálán (ahol -100 azt jelenti, hogy jelentősen romlik, +100 pedig azt, hogy jelentősen javul)[/caption]
A foglalkoztatotti létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest -4 ponton áll, ami azt mutatja, hogy még enyhén csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. Az elmúlt hónaphoz képest 8 ponttal nőtt az index értéke.
A következő három hónapra vonatkozóan azonban már +11 pontot mértek, ami azt jelenti, hogy a cégek kezdik bővíteni a munkaerőállományukat.
A márciusi indexérték mindhárom szektorban pozitív és javulást mutat.
A turisztikai cégek 77 százaléka emelt árat az elmúlt 3 hónapban, illetve ugyanilyen arányban számoltak be működési költségeik növekedéséről.
Az árnövekedés átlagosan 20 százalékot, míg a működési költségek emelkedése 36 százalékot tett ki.
Vagyis a cégek nem tudták áthárítani az összes költségnövekedést a fogyasztókra, igaz, az olló már harmadik hónapja zárul. Mindez továbbra is indokolja a szektor támogatását.
[caption id="attachment_58673" align="aligncenter" width="645"] Fotó: GKI[/caption]
Az üzleti tevékenység eredményének indexe a jelenhez képest a következő három hónapra vonatkozóan +27 ponton áll, ami 10 pontos javulást mutat februárhoz képest (három hónap alatt ez már +54 pont). Az előző hónaphoz képest az egyéb turisztikai szektorban 36 ponttal +49 pontra ugrott az eredményességi index, a vendéglátásban 5 ponttal +14 pontra emelkedett, míg a szálláshely-szolgáltatásban az előző havi jelentős emelkedés után valamelyest korrigált (9 ponttal +19 pontra).
Mindez azt jelenti, hogy a vállalkozások részben a fokozatosan javuló piaci helyzet, részben az elmúlt időszakban megtett költségracionalizálási intézkedések következtében javuló profitabilitást várnak.
Forrás: turizmus.com