Drágul az utazás, de nem lesz kevesebb turista – VG Podcast

Drágul az utazás, de nem lesz kevesebb turista – VG Podcast

Bár az előfoglalások volumenét nem érzékelik kiugrónak, és sok bizonytalansági tényező nehezíti a tervezést, a magán és egyéb szálláshelyek üzemeltetői is bizakodók, nem pánikolnak, hanem azt remélik, hogy megismétlődik a tavalyi, várakozáson felüli forgalmat hozó év a turizmusban. Egyelőre nincs tele a magán- és egyéb szállásadók foglalási naptára az év első hónapjaira, de az első negyedév hagyományosan holtszezon a szektorban, a szezonalitás megszokott, inkább a tavaly téli felpörgött forgalom volt kiugró a Covidból kiszabadult piacon. [caption id="attachment_58292" align="aligncenter" width="1024"] Fotó: Tamás Gábor[/caption] A hivatalos adatok, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ szerint a januári vendégforgalom is bázis felett alakult, és februárra 11, márciusra pedig 8 százalékos növekedés látszik az előfoglalások számában. Ugyanakkor a VG Podcast stúdiójában Frankó Pál, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) elnöke és Schumicky Balázs, a Magyar ApartmanKiadók Egyesületének (MAKE) elnöke egyaránt arról beszélt, hogy egyelőre nem érzékelnek előfoglalási lázat. Ennek ellenére bizakodók, mert a foglalások egyre rövidebb idővel az indulás előtt érkeznek, a bázis feletti számokat tükröző hivatalos statisztika mögött vélhetően a tervezhetőségre törekvés áll.  Az utazni készülők most egyre nagyobb biztonságra törekszenek, igyekeznek mielőbb rögzíteni az árakat, a várható költségeket. Ez azt a látszatot keltheti, mintha többen szeretnének utazni, de a foglalásokból még nem biztos, hogy több forgalom realizálódik majd. Pánik azonban nincs a piacon, hiszen a tavalyi év várakozáson felüli eredményt hozott, és egyelőre nem látszanak kezelhetetlenül nagy kockázatok. Az üzemanyagárak emelkedése azonban érzékenyen érinti az ágazatot, vége az egy-két eurós repülőjegyek korszakának, és az autós turizmust is fékezi a dráguló benzin. Ugyanakkor mindez a magyar turizmus előnyére is szolgálhat – jelezték az érintettek.
"Budapest vonzó, világszintű attrakciókban gazdag, ugyanakkor megfizethető város, ami a jelenlegi időszakban nyomós érv lehet a potenciális küldő piacokon is" – jelezte Schumicky Balázs. A budapesti airbnb-szállások piaca a vártnál lassabban épül vissza, a hosszú távú lakáskiadás terén látott meredek áremelkedés is fékezte a visszatérési kedvet. A budapesti lakáskiadók ráadásul kimaradtak mindenféle támogatásból, és a Szép-kártyás forgalomból sem részesülnek. "A vidéki szálláshelyeknek nagyon sokat jelentett a Kisfaludy pályázat szobánkénti egymillió forintos vissza nem térítendő támogatása, ami az elmaradt fejlesztéseket és a jövedelmezőséget pótolta, látszott, hogy mindenki gyorsan és hatékonyan felhasználta a forrást" – összegezte Frankó Pál. A FATOSZ elnöke leszögezte, hogy még szélesebbre kellene nyitni a kapukat, és a Kisfaludy programhoz hasonlóan az érintettekre bízni, hogy milyen fejlesztéseket látnak szükségesnek megvalósítani.
Az energetikai támogatásra – ami a rezsinövekedés 50 százalékát fizeti – a magán- és egyéb szálláshelyek nem pályázhatnak, de az első téli számlákat még csak most fogják kézhez kapni. Ilyentájt sok vendégház ki sem nyit, és az üzemelők sem tudják még, milyen mértékben nőtt valójában az energiaköltség. [caption id="attachment_58293" align="aligncenter" width="1024"] Fotó: Kállai Márton[/caption] A vidéki vendégházak az évet jellemzően 15 százalékos áremeléssel nyitották, ami az inflációt figyelembe véve lényegében reálértéken változatlan árat jelent. Vidéken nagyon súlyos gond már évek óta a munkaerőhiány, a szállásadók többsége maga takarít, az önfoglalkoztatás ezért is jelentős. Aki most szeretne szállásadóként piacra lépni, Budapesten és vidéken is van számára hely, de azzal számolnia kell, hogy hektikus a piac, a változásokra gyorsan kell reagálni, és a következő három évben nagy profitra nem számíthat. Nagyon megosztott a vendégházak kínálata, vannak felkapottabb térségek, jellemzően a fürdők közelében, ott könnyebbnek tűnik belevágni, máshol magát az attrakciót is a szállásadónak kell megteremtenie a jellemzően nyugalomra, csendre vágyó vendégeknek.
"A kiemelt régiókban drágábbak az ingatlanok, és a kizárólag a fürdőre épülő vendégforgalom komoly kockázatot jelent, nem szabad csak egy lábon állni, csak másoktól függeni" – tanácsolják a szakemberek.
Budapesten sem elég csak jó helyen lenni, számtalan részleten múlhat a siker, de megfelelő felkészültséggel piacra lépni közép-hosszú távon biztos megélhetést jelent. A turizmus a világgazdaság egyre meghatározóbb eleme, még ha az utazás drágult is, a vágy nem csökkent, a kereslet élénk maradt Covid után, háborús időkben is. A podcastet IDE kattintva tudják meghallgatni.
  Forrás: vg.hu

1077 Budapest, Király u. 93. • +36 1 352 9804 +36 30 709 9726 • info@falusiturizmus.hu