„ViaTisa” szakmai konferencia - 2023. június 16.

„ViaTisa” szakmai konferencia - 2023. június 16.

2023. június 16-án került megrendezésre a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Fehérgyarmaton a „ViaTisa” elnevezésű projekt egyik állomása. A program célja egy új, hiánypótló, határáron átívelő turisztikai desztináció létrehozása. A térség sokszínűsége, kulturális adottságai olyan pozitív hatást generálnak, ami a vendégforgalomra is hatást gyakorol. A projekt keretében célzott fejlesztések a vidéki, kulturális és gasztroturizmus kategóriájába tartoznak, melyek hozzájárulnak a határon átnyúló turizmus versenyképességéhez, a régióba látogató turisták számának növekedéséhez. A program célja kettős: egyrészt a turisztikai szakemberek alapvető készségeinek fejlesztése, másrészt új turisztikai vonzerővel és desztinációval foglalkozó weboldalak, közösségi média platformok létrehozása a nemzetközi láthatóság javításához.  A „ViaTisa” projekt eredményeképpen erősödik a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács integrátor szerepe a térségben, továbbá azonosításra kerülnek a Felső-Tisza-vidék és Kárpátalja főbb turisztikai termékei.

A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége képviselte magát a rendezvényen, a Magyar Turisztikai Ügynökség, a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület és a Falusi Turizmus Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete mellett.

A konferencia kezdetén Mester András, a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket. Nyitó előadásában kiemelte a térség sokszínű kínálati elemeit és az együttműködések fontosságára hívta fel a résztvevő turisztikai szakemberek figyelmét. Az indító gondolatokat követően kezdődtek a szakmai előadások.

Elsőként, a Magyar Turisztikai Ügynökség képviseletében, Molnár Anita a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Turizmus 2.0. desztinációs szemléletét, a hazai turisztikai térségek márkázását mutatta be. Az MTÜ 2017 óta folyamatosan dolgozik a turisztikai desztinációk kialakításán és azok értékesíthetőségén a hazai és a nemzetközi vendégek számára. Az adatvezérelt ágazatirányítás segítségével sokkal hatékonyabb fejlesztések és marketingaktivitások jöttek létre, mely a vendégforgalmi adatokban is világosan látszik. Az előadás során a résztvevők betekintést nyerhettek a napi adatszolgáltatás jelentőségébe, a 11 turisztikai térség kialakítása mögötti logikának. Az összefüggések megértésével a szolgáltatók számára világosabb kép tárult a hazai turizmus irányításáról.

A hazai desztinációk márkázását követően, Horváth István, a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület részéről a hazai magán-és egyéb szálláshelyek csillagos minősítésének céljairól, a vonatkozó eljárásrendről és a kritériumrendszerről tartott egy összefoglalót. Sok szempontból hasznosnak bizonyult, hiszen a konferencia résztvevői között számos vidéki magán-és egyéb szálláshely-szolgáltató volt jelen, akik régóta a piacon vannak. Számukra 2023. év végéig nyílik lehetőség regisztrálni a kötelező szálláshelyminősítésre.

A csillagos minősítésről szóló előadást követően Szövetségünk képviseletében, Frankó Pál elnök úr adott elő a falusi szálláshelyek napraforgós minősítéséről. Előadásában a falusi szálláshely fogalmát, a falusi turizmus fogalmának komplexitását, a térség turisztikai teljesítménymutatóit szemléltette. 2017 óta 141 új szálláshely lépett a piacra Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, köszönhetően a Vidékfejlesztési Programnak. Az elsősorban mezőgazdasági tevékenységekkel foglalkozó vállalkozók, tevékenységük diverzifikálása érdekében építkeztek, új szálláshelyet hoztak létre. A piacra lépés kezdeti lépéseként a FATOSZ napraforgós Nemzeti Tanúsító Védjegyét is megszerezték. 2019 óta 84 db négy napraforgós eljárást folytattak le a térségben. Az új kapacitások nemcsak infrastrukturálisan, de a szolgáltatásaiban is sokszínűek, hiszem a vidék hagyományosan a falusi turizmus bölcsőjének tekinthető. A FATOSZ felelőssége, hogy ezen szolgáltatók megfelelő képzettséggel rendelkezzenek és hosszútávon stabil szereplői maradjanak a vidéki településeknek és a turisztikai ökoszisztémának. Az előadás második felében a napraforgós minősítés eljárásrendje és kritériumrendszere került bemutatásra.

A konferencia zárásaként Muhari Zoltán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Falusi Turizmus Egyesület elnöke foglalta össze a nap tanulságait.

A szervezőknek köszönjük a lehetőséget! Minden ilyen rendezvény kiváló találkozási hely a vidéki szolgáltatóknak és a turizmusban tevékenykedő szakmai szervezetek számára. A projekt augusztus végén folytatódik, ahol várhatóan jó gyakorlatok kerülnek bemutatásra.

No description available.No description available.  

1077 Budapest, Király u. 93. • +36 1 352 9804 +36 30 709 9726 • info@falusiturizmus.hu