Születésnapi kampányunk 2022-ben is folytatódik. Az újév során Szövetségünk tagjaival készítünk interjút. A megkérdezettek között többen már a kezdetektől részt vettek/vesznek a FATOSZ munkájában és mindennapjaiban. Most Önök is megismerhetik a történetüket.
Ezen a héten Czvack Mariannal, a Heves Megyei Falusi Turizmus Egyesület elnökével készült interjút olvashatják. Ezúton is szeretnénk megköszönni Mariann eddigi és jövőbeni munkáját.
????Mióta aktív tagja Ön Szövetségünknek?
Éppen 20 esztendeje vagyok aktív tag.
????Kérem, meséljen arról, milyen emlékei vannak arról, amikor csatlakozott a FATOSZ-hoz?
2002- ben vásároltunk egy parasztházat Heves megyében, Egerszalókon. Tulajdonképpen Egerhez közel egy olyan házat kerestünk, ahol gyerekeinkkel hétvégente, nyaranta pihenni, kikapcsolódni tudunk. Eszembe sem jutott, hogy ezt a házat vendégházként is lehet üzemelteti. Mivel Egerszalókon több vendégház is működött ebben az időszakban, érdekelni kezdett a ház hatékony hasznosításának lehetősége. Ekkor mutattak be Haász Tamásné Magdinak, a Heves Megyei Falusi Turizmus Egyesület akkori titkárának (aki mind a mai napig ezt a funkciót tölti be), akinek határtalan lelkesedése és a falusi turizmus iránti hihetetlen elkötelezettsége magával ragadott. Magdika szakértelme, iránymutatása által én is úgy éreztem, hogy nekem is ezzel kell foglalkoznom.
????Milyen szerepeket töltött be a FATOSZ-nál az elmúlt évek alatt?
2002 –től aktív tagként tevékenykedem Heves megyében, 2013-ban a Heves Megyei Falusi Turizmus Egyesület elnökének megválasztottak, majd 2021-ben a FATOSZ Ellenőrző Bizottsági tagja lettem. A megyei szervezettel együttműködésben dolgozunk a Gyógyvizek Völgye TDM Egyesülettel is, amelynek elnöki tisztét töltöm be.
????Ön szerint miért éri meg FATOSZ tagnak lenni?
Az országszerte szétszórtan üzemelő vendégház tulajdonosoknak, vagy akár a legforgalmasabb üdülő övezetben lévő szállásadóknak kell olyan országos ernyőszervezet, ahol a falusi turizmus megfelelő érdekképviseletet kap. Az országos központ tevékenységének köszönhetően a Kisfaludy program a magánszálláshelyekre is ki lett terjesztve, így lehetőség nyílt arra, hogy ennek segítségével felújítsuk vendégházainkat. A Szövetség szakmai tanácsadással, képzésekkel segíti tagjai munkáját. Emellett a személyes kapcsolatok, a tapasztalatcsere, a minősítések, jó gyakorlatok bemutatása óriási segítséget nyújt. Egyszerűen jó ide tartozni.
????Hogyan változott az évek alatt a falusi turizmus?
A régi „zimmer frei”, azaz a tulajdonos házában lévő fölösleges szobák értékesítésétől óriási ugrással eljutottunk a mindennel felszerelt, hangulatos, igen magas minőséggel rendelkező önálló vendégházakig, apartmanházakig. Megjelentek a wellness részleggel rendelkező, jakuzzis, dézsafürdős, és a sok szolgálatással rendelkező házak. A foglalási szokások megváltoztak, a vendégeink elvárásainak megfelelni csak felkészülten, magas minőségben lehet.
Környezetünk, az igények, a feltételek változnak, de van, ami állandó: a falusi vendéglátó személyének varázsa, vendégszeretete. Ezt nem pótolhatja egyetlen digitális technológia sem.
????Ha egy dolgot emelhetne ki az elmúlt évekből, mi lenne az?
A változás. Az elmúlt két esztendőben rengeteg új dolgot kellet megtanulni a falusi vendéglátóknak: a digitalizáció belépett az életünkbe. A vendégnyilvántartó rendszer, online számlázás, az okmány olvasás komoly kihívást jelentett a digitálisan kevésbé felkészült vendégház tulajdonosoknak. Ezért fontos, hogy a megfelelő információ eljusson a tagjainkhoz, az elméleti képzés mellett gyakorlatban is nagyon sokat segítsünk. Az elmúlt években -mikor a vírushelyzet engedte- képzéseket tartottunk vagy egyénileg mutattuk meg a vendég adminisztrációs feladatok egyes lépéseit. Nagy öröm számomra, mikor a mi segítségünk által a 60-70-80 éves korosztályba tartozó falusi vendéglátók is önállóan tudják működtetni a vendégházukat.
A közzététel időpontja: 2022.03.04.